,

Çin’den kritik batarya hammaddesinde karşı hamle

21 Ekim 2023 Cumartesi

Çin elektrikli araç bataryaları için önemli bir malzeme olan grafitin bazı kategorileri üzerindeki ihracat kontrollerini sıkılaştıracağını duyurdu. Çin’in bu kararı, ABD’nin hafta başında Çin’e yönelik gelişmiş yapay zekâ çip satışlarına kısıtlama getirmesine bir cevap olarak algılandı.

Çin, elektrikli araç bataryalarında önemli bir malzeme olan grafitin bazı kategorileri üzerindeki ihracat kontrollerini sıkılaştıracağını açıkladı.

Ticaret Bakanlığı, oldukça hassas olduğu düşünülen bazı grafit türlerinin 1 Aralık’tan itibaren “çift kullanımlı ürün” adı verilen ihracat kontrollerine tabi olacağını belirtti.

Ticaret Bakanlığı’na göre, grafit ürünleri 2006 yılında başlatılan geçici bir ihracat kontrol emrine tabi tutulmuştu. Aynı zamanda Çin, çelik, metalurji ve kimya endüstrilerinde kullanılan daha az hassas grafit kategorileri üzerindeki geçici ihracat kontrollerini kaldıracağını açıkladı.

Doğal grafit üretim kapasitesinin yaklaşık yüzde 60’ını karşılayan Çin, sentetik çeşitliliğin de yüzde 90’ını temin edebiliyor.

ABD, Çin’e yönelik yapay zeka çip ihracatını sıkılaştırmıştı

Pekin tarafından gelen kısıtlama, Biden yönetiminin gelişmiş çipleri Çin’den uzak tutma çabalarını hızlandırmasından birkaç gün sonra geldi. ABD Ticaret Bakanlığı 17 Ekim’de, Çin’e gelişmiş yapay zeka çiplerinin satışına yönelik kuralları sıkılaştıracağını duyurmuştu.

ABD’nin Çin Büyükelçisi Nicholas Burns Perşembe günü gerçekleştirdiği bir röportajda, söz konusu önlemlerin boşlukları kapatmak için gerekli olduğunu ifade etmişti.

(Kaynak: BloombergHT.com )

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir