,

Çin için büyüme beklentileri kötüleşiyor

29 Ağustos 2023 Salı

Çin’de ekonomik aktiviteyi desteklemek için farklı önlemler gündeme gelirken ekonomistler Çin büyüme tahminlerini aşağı yönlü revize etmeye devam ediyor.

Çin ekonomisinde görünümün giderek kötüleştiği Bloomberg’in ekonomistlerle düzenlediği ankette de ortaya çıktı.

Ankete katılan ekonomistlerin 2023 medyan Çin büyüme beklentisi önceki yüzde 5,2 seviyesinden yüzde 5,1’e geriledi. Beklentilerdeki bu revizyon büyük ölçüde üçüncü çeyrek tahminlerinin gerilemesinden kaynaklandı.

Ekonomistler bu çeyrekte yüzde 4,6 yerine yüzde 4,4 Çin büyümesi bekliyor. 2024 büyüme tahmini de yüzde 4,5 ile hükümetin yüzde 5’lik hedefinden uzakta bulunuyor.

Bu yıl Çin’in yüzde 4,9 büyüyeceğini tahmin eden Continuum Economics Direktörü Mike Gallagher büyüme tahminlerinin aşağı çekilmesinde gayrimenkul yatırımlarındaki düşüş ve zayıf ihracat rakamlarının rol oynadığını düşünüyor.

Çin Merkez Bankası’ndan teşvik beklentileri de ankete yansıdı. Buna göre ekonomistler yılın son çeyreğinde politika kredi faizi olan orta vadeli borç verme faizinde 10 baz puan daha düşüş bekliyor.

Çin’in sermaye piyasalarını hareketlendirme adımları da sınırlı etki yaratıyor. Pazartesi günü bir ara yüzde 5,5 yükselen CSI 300 endeksi sadece yüzde 1,2 yükselişle günü tamamladı. Morgan Stanley analistlerine göre hisse senedi piyasalarına ilişkin 2008’den bu yana ilk kez damga vergisinin düşürülmesi gibi adımları uzun vadede sürdürebilmek zor olacak.

(Kaynak: BloombergHT.com )

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir