, ,

Asya borsaları BOJ’un faiz kararı sonrası düşüşte

28 Temmuz 2023 Cuma

Asya piyasaları, Japonya Merkez Bankası’nın faiz kararı sonrasında çoğunlukla düştü

Asya-Pasifik piyasaları, ekonomistlerin beklentileri doğrultusunda Japonya Merkez Bankası’nın gösterge politika faizini eksi yüzde 0,1’de tutmasıyla büyük ölçüde düştü.

Japonya merkez bankası, getiri eğrisi kontrol politikasındaki duruşunu ayarlayarak, 10 yıllık devlet tahvil getirilerinin artı ve eksi yüzde 0,5 aralığında dalgalanmasına izin vermeye devam edeceğini söyledi.

Bununla birlikte, “piyasa operasyonlarında katı sınırlar olarak değil, aralığın üst ve alt sınırlarını referans olarak alarak getiri eğrisi kontrolünü daha fazla esneklikle yürütecektir” açıklaması yapıldı.

Nikkei 225 yüzde 1.33 düşerken, Topix yüzde 1.03’lük daha küçük bir kayıp gördü.

Avustralya’da S&P/ASX 200, ülkenin perakende satışlarının Haziran ayında yıllık yüzde 0,8 düşmesiyle yüzde 1.03 düştü ve bu, ekonomistlerin perakende satış rakamının bir yıl öncesine göre değişmeyeceği yönündeki beklentilerin altında kaldı.

Kospi marjinal düşüş ve Kosdaq yüzde 2,06 artışla Güney Kore pazarları daha karışıktı.

Hong Kong’un Hang Seng endeksi trendi tersine çevirdi ve yüzde 0,55 yükselirken, Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0,54 ve Shenzhen Bileşen Endeksi yüzde 0,87 düştü.

ABD’de bir gecede, Dow Jones Endüstriyel Ortalama yüzde 0,67 kaybederek 13 günlük galibiyet serisini kırarken, üç büyük endeks de kaydı. Ayrı olarak, Nasdaq yüzde 0.55, S&P 500 yüzde 0.64 düştü.

(Kaynak: BloombergHT.com )

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir