,

Asya borsaları ABD enflasyon verisi sonrası yükseldi

13 Temmuz 2023 Perşembe

Asya piyasaları, ABD enflasyonunun beklenenden fazla yavaşlamasının ardından Hong Kong hisse senetleri yüzde 2’nin üzerinde yükselmesi ile yükselişte

Asya-Pasifik piyasaları, ABD’nin Haziran ayı enflasyon oranının yüzde 3 ile beklenenden düşük gelmesinin ardından Perşembe günü genel olarak yükseldi.

Rakam, Dow Jones tarafından ankete katılan ekonomistlerin beklediği yüzde 3,1’in altında kaldı. Gıda ve enerji fiyatlarını içermeyen çekirdek TÜFE de beklenenden daha az yükseldi.

Asya’da, Hong Kong’un Hang Seng endeksi açılışta yüzde 2,15 arttı ve bölgedeki kazançlara öncülük ederken, Hang Seng Tech endeksi yüzde 3’ün üzerinde yükseldi.

Anakara Çin piyasaları da yükseldi, Shanghai Bileşik Endeksi yüzde 0,66 ve Shenzhen Bileşen Endeksi yüzde 1,07 gibi daha büyük bir kazanç gördü. Yatırımcılar, Çin’in bugün açıklanacak olan Haziran ayı ticaret verilerini yakından izliyor olacak.

Güney Kore’de Kospi yüzde 0,95 yükseldi ve Kosdaq, Kore Merkez Bankası’nın politika faizini beklentiler doğrultusunda yüzde 3,5’te değiştirmemesiyle yüzde 1,54 yükseldi.

Avustralya’da S&P/ASX 200 yüzde 1,35 yükselirken, Japonya’da Nikkei 225 erken işlemlerde yüzde 1,24 ve Topix yüzde 0,91 yükseldi.

(Kaynak: BloombergHT.com )

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir