, ,

AMB/Schnabel: Enflasyonda zafer ilan etmekten hâlâ çok uzaktayız

17 Şubat 2023 Cuma

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Isabel Schnabel, enflasyonu kontrol altına almak için atılacak adımların etkisini, piyasaların hafife aldığını söyledi.

Avrupa Merkez Bankası’nın üst düzey yetkililerinden Isabel Schnabel “Yatırımcılar enflasyonun kalıcılığını ve kontrol altına almak için gereken müdahalelerin etkisini hafife alma riskiyle karşı karşıya” dedi.

Fiyat baskıları ve hızlı ücret artışlarına değinen Schnabel, “Zafer ilan etmekten hâla çok uzaktayız” ifadelerini kullandı.

Ekonominin faiz artışlarına tepkisinin önceki dönemlere göre daha zayıf olabileceğini belirten Schnabel “Bunun gerçekleşmesi durumunda daha güçlü hareket etmemiz gerekebilir” dedi.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde’de yaptığı açıklamada bankanın faiz artırımlarına devam edeceğini söylemişti.

Schnabel, bankanın sıkılaşmayı yüzde 3,5 faiz oranına ulaşınca durdurması beklentilerine ilişkin soruya ise bunun çok iyimser bir yaklaşım olabileceği cevabını verdi.

Piyasalarda enflasyonun çok hızlı bir şekilde yüzde 2’ye ineceğinin fiyatlandığını belirten Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Isabel Schnabel, “Enflasyonun piyasa fiyatlamalarından daha kalıcı olma riski var. Eldeki verilere bakıldığında Mart ayında 50 baz puanlık faiz artışının makul olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuştu.

(Kaynak: BloombergHT.com )

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir