AMB/Lagarde: Fed’in etkilerine hazırlıklı olmalıyız

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde Fed’in küresel piyasaları etkilediğini ve Fed politikalarının etkilerine hazırlıklı olmaları gerektiğini belirtti. AMB Yönetim Konseyi Üyesi Martins Kazaks ise rekor yüksek enflasyon nedeniyle faiz oranlarının hala önemli oranda artması gerektiğini söyledi.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde ve Yönetim Konseyi Üyesi Kazaks açıklamalar yaptı.

Başkanı Lagarde “ılımlı bir resesyonun’ mümkün olduğunu ancak bu durumun tek başına enflasyonu dizginlemeyeceğini söyledi.

Lagarde dünkü Fed kararına atıfta bulunarak Fed’in küresel piyasaları etkilediğini ve Fed’in politikalarının etkilerine hazırlıklı olmaları gerektiğini belirtti.

“Faiz artışlarına devam” mesajı

AMB Yönetim Konseyi Üyesi Martins Kazaks da Litvanya’da bir televizyon kanalına verdiği mülakatta faiz oranlarının ‘önemli’ miktarda yükselmeye devam edeceğini belirtti.

Özellikle Ukrayna’daki savaş nedeniyle çok fazla belirsizlik olduğunu söyleyen Kazaks diğer Merkez Bankalarının da enflasyonu yavaşlatmak için faiz artırdığını hatırlattı.

Euro Bölgesi’nde Ekim ayında tüketici fiyatları yüzde 10,7 ile rekor artış kaydetmiş ve yüzde 2’lik hedefin oldukça üzerinde gerçekleşmişti.

Bankanın bu yılın son toplantısında nasıl bir karar alacağı merak ediliyor.

Kazaks Euro Bölgesi için resesyonun baz senaryoları olduğunu belirterek “Ancak kısa süreli olmasını bekliyoruz” ifadesini kullandı.

(Kaynak: BloombergHT.com)

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir