,

AMB banka likidite incelemesini hızlandırıyor

19 Mayıs 2023 Cuma

Avrupa Merkez Bankası, bankaların likidite rezervlerinin incelemesini hızlandırıyor ve konu hakkında bilgi sahibi olan kaynaklara göre, bu yıl içinde bireysel firmalara daha katı gereklilikler bildirebilir.

AMB’nin bankaların karşı karşıya olduğu risklere ilişkin yıllık incelemesi, likidite karşılama oranı gibi temel ölçütlerde daha yüksek bir çıta potansiyeli de dahil olmak üzere, likit fonların yönetimine daha fazla dikkat edecek.

Credit Suisse Group AG’nin Mart’ta ve Silicon Valley Bank da dahil ABD’li bankaların iflası, bankaların mevduat üzerindeki baskıya gerçekten ne kadar hazır olduklarını ve yatırımcıların ve düzenleyicilerin bir krize dayanma yeteneklerini ölçmek için kullandıkları ölçümlerin etkinliğini sorguladı.

Likidite, bankacılık denetiminin önemli bir parçası olsa da, gözlemciler son zamanlarda düşük oranlar banka sermayesi ve kredi riski gibi daha acil konulara odaklanmıştı. AMB, yüksek enflasyonun artan fonlama maliyetlerine işaret etmesi nedeniyle bankaları 2021’in sonlarında likiditeye daha yakından bakmaya zorlamaya başladı. ABD’li bankaların iflası, incelemeyi artırdı.

Kaynaklar, ECB’nin bankaların karşı karşıya kaldığı risklere ilişkin yıllık incelemesinin ilk sonuçlarını muhtemelen yaz boyunca alacağını söyledi. Yetkililer, iş modellerinin fon çıkışlarına karşı ne kadar savunmasız olduğuna bağlı olarak bankaları farklı gruplara ayıracaklarını söyledi.

(Kaynak: BloombergHT.com )

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir