,

Altın kritik enflasyon verisi öncesinde yükseldi

10 Ağustos 2023 Perşembe

Altın, Fed’in bir sonraki faiz kararı üzerinde etkili olacağı değerlendirilen kritik enflasyon verisi öncesinde yükseldi.

Altın Fed’in bir sonraki faiz kararı hamlesine ilişkin daha net bir gösterge vermesi beklenen ABD’deki önemli enflasyon verileri öncesinde yükseldi.

Spot altın ons başına 1.917 dolardan işlem görüyor. Ons altın ve bankalararası Dolar/TL kuru üzerinden hesaplanan gram altın ise 1.665 TL seviyelerinden alıcı buluyor.

Çekirdek enflasyonun düşmesi beklenirken Bloomberg Economics düşüş trendinin sürmesi halinde Fed’in bir sonraki toplantısında sıkılaştırmada bir duraklamayı destekleyeceğini değerlendiriyor.

Yükselen tahvil getirileri ve borçlanma maliyetleri faiz getirisi olmayan altın için negatif bir etkiye sahip.

Bununla birlikte bu hafta yüzde 1’den fazla düşüş yaşayan değerli metal bir ayın en düşük seviyesinde işlem görüyor. ABD’nin tahvil ihracının tahvil getirilerini yükseltmesi değerli metal üzerinde baskı yaratsa da yatırımcılar fazladan arzı absorbe ediyor gibi görünüyor.

Oanda Kıdemli Piyasa Analisti Ed Moya, “Altın kritik bir enflasyon verisi öncesinde bu kadar zayıflamamalı. Bazı büyük piyasa oyuncuları Wall Street’in yıllık manşet enflasyonda hafif bir artışa nazik bir tepki vermeyeceği korkusuyla kâr almayı tercih etmiş olmalı” değerlendirmesinde bulundu.

Zayıf Çin ticaret verilerinin küresel ekonomik büyümenin hızına ilişkin şüpheler neden olmasının piyasada yarattığı gerginlik bu hafta başlarında dolar göstergesi yaklaşık beş ayın en hızlı yükselişini yaşarken doların güçlenmesi altın fiyatları üzerinde baskı oluşturdu.

(Kaynak: BloombergHT.com )

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir