,

Altın artan tahvil getirileriyle dengelendi

25 Mayıs 2023 Perşembe

Altın, ABD borç tavanı krizi nedeniyle oluşan güvenli varlık talebine karşılık tahvil getirilerinde yaşanan yükselişlerin etkisiyle yatay bir performans sergiledi.

Altın, Çarşamba günü yüzde 0,9 düşmesi sonrası ABD borç tavanı krizinin yarattığı güvenli varlık talebinin tahvil getirilerindeki yükselişlerle dengelenmesiyle yatay seyretti.

Spot altın ons başına 1.959 dolar civarında işlem görüyor. Ons altın ve bankalar arası Dolar/TL kuru uygulanarak yapılan hesaplamalara göre gram altın ise 1.254 TL civarında.

Çeyrek altın 2.060 lira, Cumhuriyet altını 8.350 liradan satılıyor.

Fitch Ratings, ABD’nin kredi notunu negatif izlemeye alırken kurum hükümetin nakit parası bitmeden bir anlaşmaya varılmasını beklediğini kaydetti.

Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy daha önce yaptığı açıklamada ABD’nin temerrüde düşmesini önlemek için iki tarafın bir anlaşmaya varacağına dair iyimser olduğunu belirtmişti.

ABD’de kamu borcu satışları 10 yıllık tahvil getirilerini Mart ayında yaşanan bankacılık krizinden bu yana görülmemiş bir seviyeye çıkarırken bu gelişme dolarda yaşanan artışla birlikte değerli metalin gerilemesine yardımcı oldu.

Bono yatırımcıları Fed’in Temmuz’a dek bir faiz artışına gideceğine dair fiyatlamalarını artırıyor. Piyasa faiz kararının alınacağı Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) 13 Haziran’da başlayacak iki günlük toplantısının ilk gününde yayımlanacak enflasyon raporu da dahil olmak üzere önümüzdeki ay açıklanacak ABD ekonomik verilerini yakından izleyecek.

Oanda Kıdemli Piyasa Analisti Ed Moya, “Altın hala güvenli varlık öne çıkıyor ancak enflasyonun kalıcı hale gelerek Fed’i daha fazla sıkılaştırmaya itmesi durumunda zorlanabilir. Mayıs enflasyon verisi büyük ihtimalle aylık bazda enflasyonun inatçı olduğunu gösterecek” değerlendirmesinde bulundu.

(Kaynak: BloombergHT.com )

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir