,

Almanya’da sanayi üretimi üçüncü ayda da düştü

07 Eylül 2023 Perşembe

Almanya’da sanayi üretimi Temmuz ayında sermaye ve tüketim mallarının öncülüğünde bir önceki aya göre yüzde 0,8 düştü.

Almanya’da sanayi üretimi Temmuz ayında yeniden düşerek Avrupa’nın en büyük ekonomisindeki durgunluğa dikkat çeken yeni bir gösterge oldu.

Wiesbaden’deki istatistik ofisine göre sanayi üretimi, sermaye ve tüketim mallarının öncülüğünde bir önceki aya göre yüzde 0,8 düştü. Ülkedeki sanayi üretimi yıllık olarak ise 2,1 oranından geriledi.

Bloomberg’in ekonomistler ile gerçekleştirdiği anketteki medyan tahmin aylık olarak yüzde 0,4 oranında düşüşü öngörüyordu.

Öte yandan üretim endeksi Aralık ayından bu yana en düşük seviyesini gördü. Çarşamba günü Kiel Enstitüsü’ndeki analistler, Haziran ayına kadar geçen üç ayda durgunlukla birlikte kış resesyonundan zar zor çıkan üretimin bu çeyrekte yeniden düşeceğini öngördü.

Almanya’nın üretimindeki düşüş, Temmuz verilerinin fabrika siparişlerinin salgının zirve yaptığı 2020’den bu yana en sert düşüşünü göstermesinden bir gün sonra geldi.

Alman fabrikaları, Çin’den gelen zayıf talep, işgücü yetersizliği, yüksek faiz oranları ve geçen yılki enerji krizinin devam eden etkileri nedeniyle uzun süreli negatif etkilerle boğuşmak zorunda kalıyor.

(Kaynak: BloombergHT.com )

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir