, ,

ABD’de tarım dışı istihdamda güçlü pozitif sürpriz

03 Şubat 2023 Cuma

ABD’de Ocak ayına ilişkin tarım dışı istihdam verileri açıklandı. Veriler beklentilerin oldukça üzerinde bir performansa işaret etti. Ocak ayında ülke ekonomisinde tarım dışı istihdam artışı 517 bin oldu. Böylelikle ülkede Temmuz 2022’den bu yana en yüksek istihdam artışı kaydedildi. Ocak ayında ülkede ortalama saatlik kazançlar ise beklentilere paralel arttı.

ABD’de para politikası patikası açısından kritik önemdeki tarım dışı istihdam ve ücret artışları belli oldu.

ABD ekonomisinde Ocak ayında tarım dışı istihdam 517 bin arttı.

Bloomberg anketine göre ABD’nin 188 bin net tarım dışı istihdam yarattığı tahmin ediliyordu.

Aralık ayında 223 bin olarak açıklanan tarım dışı istihdam artışı 260 bine revize edildi.

Enflasyon görünümü açısından kritik önemdeki ortalama saatlik kazançlar ise beklentilere paralel geldi. Verilere göre Ocak ayında ortalama saatlik kazançlar bir önceki aya göre yüzde 0,3 arttı. Yıllık bazda artış ise yüzde 4,4 oldu. Ortalama saatlik kazançlarda yıllık artış beklentisi yüzde 4,3 olmuştu.

Ocak ayında ülkede işsizlik oranı yüzde 3,4 ile yüzde 3,6’lık beklentinin altında kaldı. Yüzde 3,4’lük işsizlik oranı 1969’dan bu yana en düşük işsizlik oranı olarak kaydedildi.

ADP verisi zayıf gelmişti

Veriler açısından öncü gösterge olarak kabul edilen ADP özel sektör istihdam verisi istihdamda zayıf bir artışa işaret etmişti.

ADP verilerine göre ABD’de özel sektör istihdamı Ocak’ta 106 bin artmıştı. Beklenti artışın 180 bin olması yönündeydi. Aralık ayında artış 235 bin olarak açıklanan artış 253 bine revize edildi.

Söz konusu rakam ADP veri setine göre 2021’in Ocak ayında görülen düşüşten bu yana en düşük artış olarak kaydedildi.

  • ABD’DE ÖZEL SEKTÖR İSTİHDAMI OCAK’TA ZAYIF GELDİ

ADP Başekonomisti Nela Richardson Ocak ayında ABD’de görülen olağanüstü hava koşullarının istihdam ölçümlerinde referans alınan haftaya denk geldiğini ve bunun etkilerinin görüldüğünü söyledi. Richardson, ayın kalan bölümünde istihdam eğiliminin güçlü olduğuna vurgu yaptı.

ADP verisi Ocak ayında görevinde kalan çalışanların maaşlarında ortalama yüzde 7,3’lük artış yaşandığına işaret etti. İşini değiştiren çalışanların ücret artışı ise ortalamada yüzde 15,4 olarak kaydedildi.

Fed’in izlediği verilerin başında geliyor

Faiz artış hızını yavaşlatsa da önümüzdeki dönem artışlara devam sinyali veren Fed üyeleri karar metninde enflasyonun gerilemesi karşısında işgücü piyasasının son aylarda güçlü kalabildiğine dikkat çekmişti.

Ekonomistler istihdamda ve ücretlerde ılımlı artışın enflasyondaki yumuşamaya eşlik etmesinin yumuşak iniş senaryosunu desteklediğini belirtiyordu.

Bloomberg Economics ABD Başekonomisti Anna Wong ise ılımlı ücret artışlarının Fed faiz kararı sonrası oluşan ralliyi destekleyebileceğini belirtti. Wong yine de işten çıkarmaların yüksek ücretli teknoloji ve finans sektöründe gerçekleştiğini belirterek ücretlerde genele yayılan değil kısmi ılımlılaşma yaşanabileceğine dikkat çekti.

(Kaynak: BloombergHT.com )

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir