, ,

ABD’de tarım dışı istihdam beklentinin altında kaldı

04 Ağustos 2023 Cuma

ABD’de istihdam temmuzda daha ılımlı bir hızda artarken, ücretler ivmelenen ekonomiyle birlikte sürekli işgücü talebine paralel sert bir artış kaydetti. ABD’de tarım dışı istihdam Temmuz’da 187 bin arttı. Haziran istihdam verisi ise 209 binden 185 bine revize edildi. İşsizlik oranı yüzde 3,5’e düşerken ve ortalama saatlik ücretler yıllık yüzde 4,4 ile beklentiyi aşan güçlü artış kaydetti.

ABD’de tarım dışı istihdam Temmuz’da 187 bin arttı.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi tarım dışı istihdam artışının 200 bin olması yönündeydi. Haziran ayı için 209 bin olarak açıklanan artış da 185 bine revize edildi.

Temmuz’da ülkede işsizlik yüzde 3,5 olarak açıklandı. Ankette işsizliğin yüzde 3,6 oranında kalması bekleniyordu.

Temmuz ayında ortalama saatlik kazançlarda ise beklentilerin üzerinde gerçekleşmeler dikkat çekti. Buna göre Temmuz’da ortalama saatlik kazançlar bir önceki aya göre yüzde 0,4 arttı. Beklenti artışın yüzde 0,3 olması yönündeydi.

Yıllık olarak bakıldığında ise ortalama saatlik kazançlar yüzde 4,4 arttı. Bu veriye ilişkin beklenti yüzde 4,2 olarak belirlenmişti.

Öncü göstergeler farklı sinyaller vermişti

İstihdam verileri açısından öncü göstergelerden biri olan ADP özel sektör istihdamı verisi piyasadaki sıkılığın sürdüğünü göstermişti.

ADP verilere göre, ABD’de özel sektör istihdamı Temmuz’da 324 bin arttı.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan tahmini 190 bindi. İstihdam artışı geniş çaplı olurken artışa 201 bin ile eğlence ve konaklama sektörü öncülük etmişti. Özel sektör istihdamı Haziran ayında 497 bin artarak Şubat 2022’den bu yana en yüksek artışı kaydetmişti.

(Kaynak: BloombergHT.com )

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir