,

ABD Hazine Bakanı Yellen banka CEO’larıyla bir araya geldi

19 Mayıs 2023 Cuma

Yellen, banka CEO’larına borç limiti başarısızlığının felaket olacağını söyledi.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen Perşembe günü üst düzey banka yöneticilerine borç tavanının yükseltilmemesinin finansal sistem için “felaket” olacağını söyledi ve konunun gecikmeden ele alınması gerektiğini yineledi.

Yellen’ın banka CEO’yla görüşmesinin ardından yapılan açıklamada, Yellen’ın “Kongre’nin borç limitini acilen ele alması gerektiğini ve temerrüde düşmenin bankacılık sistemi ile yerel ve küresel ekonomi üzerindeki gerçek ve ciddi sonuçlarının altını çizdiğini” söyledi.

Oturuma JPMorgan Chase & Co.’dan Jamie Dimon, Citigroup Inc.’den Jane Fraser ve Bank of America Corp.’tan Brian Moynihan’ın katılması planlandı. Çarşamba günü, üst düzey bankacılar, borç limitini ele alma konusundaki yoğunlaşan görüşmelerin ortasında, Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer ve diğer milletvekilleri ile bir araya geldi.

Perşembe günkü toplantıda Yellen, finans sektöründeki son sorunları ve birkaç bölgesel bankanın son iki aydaki başarısızlıklarının ardından düzenleyiciler tarafından alınan önlemleri de ele aldı.

Yellen, ABD mali sisteminin gücünü ve sağlamlığını yeniden teyit etti ve Hazine’nin bankacılık sektöründeki koşulları yakından izlemeye devam ettiğini açıkça belirtti.

(Kaynak: BloombergHT.com )

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir