, ,

ABD enflasyon verisi sonrası gözler Jackson Hole’da

11 Ağustos 2023 Cuma

Küresel piyasalarda yüksek enflasyon gündemi devam ederken, ABD tarafından gelen Temmuz ayı TÜFE verileri gelecek döneme ilişkin olumlu bir sinyal vermiş gibi gözüküyor. Enflasyon verileri, tüketici fiyatlarının bir yıl öncesine göre yüzde 3,2 arttığını gösterdi. En son rakam geçen yılki yüzde 9,1’lik zirvenin çok altında kalan enflasyon verisi hala Fed’in yüzde 2’lik enflasyon hedefinin üzerinde kalmaya devam ederken enflasyona yönelik nasıl aksiyon alınacağına dair piyasalarda hâlâ belirsiz bir hava var.

Amerika Birleşik Devletleri’nde enflasyon geçen yıldan bu yana ciddi oranda düşerek, ülkeyi iki yıldan uzun süredir saran fiyat baskılarının çoğunu yumuşattı.
Ancak Fed, ekonomistler ve yatırımcılar, fiyat baskılarının nereye yönelebileceğine dair işaretler için çekirdek enflasyon rakamlarına özellikle dikkat ediyor. Aylık çekirdek enflasyon yüzde 0,2’lik sakin bir seviyede kalırken, yıllık çekirdek enflasyon verisi ise yüzde 4,7 ile Ekim 2021’den bu yana en düşük artışı kaydetti. Ancak buna rağmen çekirdek enflasyon, genel enflasyondan hâlâ daha yüksek seviyede. Bu noktada uzmanlara göre şimdi zor kısım geliyor. Piyasa beklentilerine göre bu aşamadan sonra enflasyonu yüzde 2’lik hedef oranına indirmenin çok daha zor ve yavaş olması bekleniyor.

Fed üzerindeki baskı azaldı

Temmuz ayına ilişkin enflasyon verilerini Bloomberg HT’ye değerlendiren Oanda Kıdemli Piyasa Analisti Craig Erlam, açıklanan verilerin umut verici olduğunu söyledi. Hem manşet hem de çekirdek enflasyona ilişkin rakamların 20 Eylül’de açıklanacak olan faiz kararı üzerindeki baskıyı azalttığını belirtti.

Fed’in enflasyonla mücadele kapsamında bu yıl içinde faiz artışı yapmama ihtimalinin de olduğunu belirten Erlam, açıklanan veriler ışığında yumuşak bir iniş ya da hafif bir ekonomik durgunluğun ihtimaller arasında olduğunu söyledi.

Craig Erlam, Fed başkanı Joreme Powell’ın 24-26 Ağustos tarihlerinde yapılacak olan Jackson Hole toplantısında piyasalara uyarıcı mesajlar vereceğini aktardı. Bu toplantıdan bu yıla ilişkin büyük bir politika değişikliklerine dair herhangi bir ipucu beklemediğini paylaştı.

Bir ya da iki faiz artışı gelebilir

Enflasyon verilerine ilişkin görüşlerini paylaşan Cleo Capital Genel Müdürü Sarah Kunst ise ABD’de tüketici fiyatlarının beklentiler dahilinde ilerlediğini belirtti. Konut ve gaz fiyatlarının hâlâ yüksek olsa da birçok sektörde fiyatların beklentilere paralel bir şekilde düştüğünü vurguladı.

Fed’in Eylül ayı toplantısında faiz artışına ara verebilme ihtimalinin olduğunu belirten Kunst, bankanın yıl sonuna kadar büyük olasılıkla bir veya iki küçük artış daha yapabileceğini aktardı. ABD ekonomisinde son zamanlarda öne çıkan sert/yumuşak iniş tartışmalarına ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Cleo Capital Genel Müdürü, inişin çok sert olmayacağı ve ABD ekonomisinin derin bir durgunluktan kaçınabileceği konusunda umutlu olduğunu ifade etti.

ABD Borsalarına ilişkin beklentilerini de açıklayan Sarah Kunst, Fed’in faiz artışlarına son vermeden ABD borsalarında çok fazla yükseliş hareketinin olmayacağını aktardı. Powell’ın Eylül ayındaki FOMC toplantısında dair politika faizinde nasıl adım atacağına dair mesajların Jackson Hole toplantısında vereceğini de sözlerine ekledi.

(Kaynak: BloombergHT.com )

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir